Aktualności

Jak cyfrowy certyfikat jakości samochodu używanego wspiera sprzedaż?

12.07.2022
Autor: 
Zespół Marketingu
3 '

Rola rozwiązań e-commerce na rynku samochodów używanych systematycznie rośnie. Duże platformy sprzedażowe wykorzystują nowe technologie do tego, aby jak najlepiej zaprezentować auta i dać klientowi pełną wiedzę na temat ich stanu. Dzięki takiemu podejściu proces zakupowy staje się wygodny, prostszy i bezpieczniejszy dla obu stron.

Jednym z narzędzi, które z jednej strony świetnie uzupełniają ofertę, z drugiej zaś stanowią marketingowy odpowiednik rekomendacji lub siły zewnętrznego autorytetu, jest certyfikat jakości samochodu używanego. Gdy powstaje on na podstawie obiektywnych wskaźników, klient zyskuje pewność, że kupuje auto bez wad, które nie zostały wskazane przez sprzedawcę lub których sam nie dojrzał podczas wizyty u dealera.

Korzyści? Przede wszystkim większe zaufanie i krótsza ścieżka zakupowa. Kupujący bowiem samodzielnie zapoznaje się z cyfrowym certyfikatem, który w prosty i zrozumiały sposób dostarcza mu szczegółowych informacji na temat pojazdu. Nie musi więc tworzyć własnej listy pytań, a nawet osobiście oglądać samochodu. Dodatkowym atutem jest przejrzysta prezentacja graficzna oraz zdjęcia z różnych perspektyw, obejmujące także detale.

Przyjrzyjmy się bliżej konstrukcji certyfikatu i jego kluczowym elementom.

Widget – skrócony certyfikat

Podstawowym elementem certyfikatu, z którym klient ma do czynienia w pierwszej kolejności, jest cyfrowy widget. Można go umieścić na stronie internetowej lub na portalu reklamowym jako narzędzie do generowania kontaktów od potencjalnych kupujących. W tym modelu użytkownik widzi podsumowanie najważniejszych informacji na temat stanu auta. Cały certyfikat natomiast może być dostępny dopiero po pozostawieniu swojego adresu email lub umówieniu się na rozmowę ze sprzedawcą. 

Na widgecie widnieją ikony prezentujące ocenę pojazdu w formie maksymalnie pięciu gwiazdek. Dotyczy ona karoserii, kół, mechanik, wnętrza oraz dodatkowego wyposażenia. Algorytm aplikacji ustala odpowiedni rating na podstawie listy kontrolnej, uzupełnianej przez pracownika dokonującego inspekcji.

Co więcej, każdy certyfikat zawiera też imienną rekomendację osoby, która go tworzyła. Zyskuje więc konkretną “twarz”, która dodatkowo uwiarygadnia zawarte w nim informacje. Często już pobieżna analiza widgetu wystarczy, aby klient podjął decyzję, czy jest zainteresowany danym samochodem, czy potrzebuje jeszcze więcej danych.

Szczegółowa lista kontrolna

Gdy dana kategoria nie uzyska maksymalnej liczby gwiazdek, w rozwinięciu certyfikatu znajdują się elementy, które obniżają rating. W głównym widoku pojawia się ocena procentowa, dodatkowo wzmocniona efektem kolorystycznym – od zieleni oznaczającej brak wad, do czerwieni sygnalizującej defekty.

Każda lista może być tworzona indywidualnie w oparciu o listę kontrolną marki lub programu samochodów używanych i zawierać nawet kilkadziesiąt pozycji. Poszczególne usterki także są oznaczane odpowiednimi kolorami. Co więcej, użytkownik, tam gdzie to możliwe, otrzymuje podgląd zdjęcia, który pozwala mu dokonać samodzielnej oceny. Widzi ponadto, które szkody zostały już naprawione, a które pozostaną po jego stronie. Żadnych przykrych niespodzianek. Cały certyfikat uzupełniony jest o grafiki, ogólne fotografie oraz dane pojazdu. Graficznie opracowany w kolorach marki, jest spójnym, wartościowym narzędziem, wspierającym sprzedaż na wielu różnych etapach ścieżki zakupowej. 

Jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem? Chcesz zobaczyć pełny certyfikat? Umów się na konsultację z naszym ekspertem.

Korzyści z wdrożenia cyfrowych certyfikatów

Korzyści z posiadania certyfikatów dotyczą zarówno sprzedawców, jak i kupujących. Dzięki ich wdrożeniu dealerzy i marki samochodowe zyskują:

  • narzędzie wspierające decyzję o zakupie samochodu używanego przez internet,
  • gotową odpowiedź na potrzeby współczesnych klientów,
  • wsparcie programu samochodów używanych,
  • zabezpieczenie w przypadku powrotu kupującego zgłaszającego problemy z samochodem,
  • narzędzie do generowania leadów i wzbogacenia doświadczeń użytkowników zainteresowanych zakupem auta.

Certyfikat może być ponadto wewnętrznym raportem dealera, na podstawie którego dokonuje on wyceny auta. Portal inspekcji pozwala także kontrolować stan samochodów oraz zlecać ich naprawy. Dzięki prostej integracji lista inspekcji może pojawić się w każdym systemie klasy DMS. Certyfikat pozwala też na lepsze zarządzanie kosztami – aplikacja zmniejsza bowiem ryzyko niedoszacowania kosztów naprawy.

Certyfikaty są elementem narzędzia VC360 Inspection App & Digital Certification, o którym szerzej piszemy w naszym artykule.

Jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem? Umów się na rozmowę. Pokażemy Ci, jak certyfikaty mogą wspierać Twoją sprzedaż.

Zespół Marketingu
ZOBACZ POSTY AUTORA

Zobacz także

Polityka prywatności i cookies
Skontaktuj się z nami
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram